80 och 50m banorna stängda för säsongen!

Då kylan är i antågande har vi beslutat att stänga viltmålsbanorna d.v.s. båda 50m banorna samt älgen på 80m. Detta gör vi för att förhindra att något ska gå sönder p.g.a kylan som sliter hårt på kablar, vajrar, drivhjul, mm. Övriga banor så som inskjutning 80 & 100m samt harbanan är öppna enligt godkända skjuttider. Hagelbanorna är också fortsatt öppna och tillgängliga (enligt godkända skjuttider) för de som har tagg.

Vi hoppas på er förståelse och när värmen kommer tillbaka varaktigt så kommer vi självklart att öppna upp banorna igen och lägga tillbaka nycklarna i skåpen.

Mvh Styrelsen

Resultat DM & Västerås open Compact sporting 2021

Årets DM i compac sporting avgjordes den 26 september på Stockumla med 9 deltagare. Det var också med gäster från Eskilstuna varpå det blev två tävlingar i en, så totalt var det 14 deltagare. I grundomgången sköts det 50 duvor. De fem bästa Västmanlandsskyttarna gjorde sedan upp i finalen om medaljerna där Jack Maroun var mycket stark och sköt en 25. Där hade vi dessutom gjort så att det var enkelskott på enkelduvan och heldubblé på sista dubblén på varje platta. Henrik Falk och Simon Salo sköt lika och i särskjutningen var Simon starkast och tog då silvret.

I Västerås open var det resultatet från grundomgången som gällde med Eskilstuna skyttarna där finalen vanns av Jack även denna gång där han fick göra det i särskjutning med Stephan Lindberg. Även om andraplatsen blev det särskjutning, där Henrik var starkast och besegrade Daniel Palmkvist.

//Lars Björk

Serie1 Serie 2SummaFinalSärskjut.
Jack Maroun (Västerås)24234725
Simon Salo (Västerås)212243219
Henrik Falk (Västerås)222345217
Sebastian Emfevid (Västerås)16223819
Peter Karlsson (Västerås)20183813
Thomas Söder (Västerås)201737
Per-Åke Björk (Arboga)171936
Lars Björk (Västerås)191635
Johnny Radeck (Västerås)161632
Västerås JSK:s skyttar på pallen. Fr.v. tvåa Simon Salo, segrare Jack Maroun samt trea Henrik Falk.

Västerås open compact sporting

Namn KlubbSerie 1Serie 2SummaFinalSärskj
Jack MarounVästerås242347228
Stephan LindbergEskilstuna212445227
Henrik FalkVästerås222345208
Daniel PalmkvistEskilstuna212344207
Isac JohanssonEskilstuna22234518
Simon SaloVästerås212243
Sebastian EmfevidVästerås162238
Peter KarlssonVästerås201838
Thomas SöderVästerås201737
Per-Åke BjörkArboga171936
Maria Hagström NilssonEskilstuna181735
Lars BjörkVästerås191635
Johnny RadeckVästerås161632
Lucas JohanssonEskilstuna71320
Pallen på Västerås open. Fr.v. tvåa Stephan Lindberg, segrare jack Maroun och trean Henrik Falk

Det saknas jouransvariga!

Kom igen nu alla ni med Tagg som inte har uppfyllt ert åtagande på jourvecka.

Älgen saknar jouransvarig: v40

Sporting saknar jouransvarig: v36, v.38 och v39

Trapen saknar jouransvarig: v36, & v37

Får vi inga som tar dessa tider tvingas vi tvinga ut någon eller stänga jouren.

Resultat KM Olympisk Skeet

Lördagen den 4/9 avgjordes KM i Olympisk Skeet. Vinnare blev Johnny Radeck före Tomas Söder efter särskjutning följt av Dan Bergqvist på en tredjeplats. Grattis Johnny, Tomas och Dan som hamnade på pallen, även ett stort tack till övriga medlemmar som deltog (i förnamnsordning Johan Lång, Johan Pettersson och Thomas Bock).

Johnny Radeck 1720(37)251981
Tomas Söder 2019(39)192381
Dan Bergqvist 1618(34)212277

Resultat KM Compac Sporting 2021

Tävlingen hade lockat 16 skyttar vilket är glädjande en kylig söndagsmorgon. Det blev en tät tävling med många bra resultat och det krävdes särskjutning mellan 3 skyttar för den femte och sista finalplatsen. Här höll Thomas Söder nerverna bäst i styr.

I finalen är det sedan 25 skott där samtliga börjar på 0 träff. Här blev det lite nerver, Jack Maroun var den som lyckades håll dem bäst på plats och var ensam över 21 träff. Jan-Ove Johansson lyckades knipa silvret på 19 träff och Thomas Söder tog tredjeplatsen med 18 träff. Tävlingen avslutades i strålade sol.

Serie1 Serie 2SummaSärskjut.Final
Jack Maroun21234421
Jan-Ove Johansson22224419
Tomas Söder202141918
Emilios Kasimis22234517
Henrik Falk23204317
Yngve Tandby2120418
Dan Berqvist2120417

Övriga deltagande i förnamnsordning var: Johan Pettersson, Lars Björk, Markus Åkerström, Milad Karmo, Per-Olof Silén, Peter Karlsson, Sebastian Emfevid, Sebastian Karlsson, Terese Tillenius.